Fekete Erika
A masszázs hatása az izomzatra, csontokra és ízületekre
A masszázzsal kezelt izomzat vérellátása javul, ami növeli annak rugalmasságát és teljesítőképességét, így az elvégzett izommunka gyorsabb és kitartóbb lesz. Ezt a hatást használják ki többek között az aktív sportolók teljesítményének fokozására.
Nagyobb izommunka, illetve intenzív testmozgás után a masszázs elősegíti a fáradtság megszűnését, az izomzat könnyebben és gyorsabban kipiheni magát, mivel összepréselődésének köszönhetően a keletkezett salakanyagok, illetve az izomlázért felelős tejsav könnyebben kiürül az izomból.
Baleset okozta csont-, vagy ízületi sérülések után, illetve hosszú ideig ágyhoz kötött betegek esetében egyes izmok és ízületek mozdulatlanságra kényszerülnek, ami lelassítja a helyi vérkeringést, és izomletapadáshoz, izomsorvadáshoz vezet. Ez az állapot gyakran krónikus fájdalmakkal jár. Megfelelő masszázs, illetve szakszerű kimozgatások alkalmazásával javítható a keringés, fellazul az összetapadás, s így az izmok, ízületek visszanyerik egészséges aktivitásukat.
Ugyanígy nagy segítséget nyújthat a masszázs a rossz testtartásból, vagy fizikai megerőltetésből adódó makacs derék- és hátfájásra.
Idős korban a rendszeres masszázs sikerrel minimalizálja a megerőltetés és a sérülések kockázatát.
A masszázs hatása az idegrendszerre
A masszázs nyugtatóan hat az idegrendszerre, ami helyreállítja a test ritmusát.
Aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, melynek feladata a szervezet nyugalmi helyzetének visszaállítása, a regenerálás.
Mindez megoldást jelenthet a stressz által kiváltott idegrendszeri panaszokra is, tompítja pl. az alvászavarokat, az ingerlékenységet és az érzelmi kimerültséget.
Bizonyos masszázstechnikák hatékonyan csökkentik az idegvégződések érzékenységét, ezért ezeket gyakran alkalmazzák fájdalomcsillapításra ideggyulladás és idegfájdalmak esetén.
A testünk felfrissülése, ellazulása mellett számtalan betegségre, egészségügyi problémára nyújthat tehát megoldást a masszázs. Érdemes próbát tenni azoknak, akiknél az egyéb kezelések korábban nem érték el a kívánt hatást, vagy akik testük regenerálására, fiatalosságuk megőrzésére törekednek.
Nem csalódhatunk, ha a korábbi szemléletünket félretéve, a masszázsterápiára egyre inkább úgy tekintünk, mint az egészségmegőrzés egyik alapjára.